Největší katamarán na solární pohon popluje kolem světa


Už v roce 2011 se na moře vydá plavidlo s futuristickým vzhledem a chvályhodnou myšlenkou. Dosud největší katamarán na solární pohon vyjede na cestu kolem světa, aby dokázal, že je solární energie silným obnovitelným zdrojem, který by se lidstvo mělo naučit využívat.

Zdroj energie trochu jinak

Loď PlanetSolar, která má šestnáct metrů, byla poprvé představena v severoněmeckém přístavu Kiel. Momentálně tým čeká na její první spuštění na vodu. Jejím duchovním otcem je Švýcar sedmatřicetiletý Raphaël Domjan.

 SolarPlanet měří na délku šestnáct metrů. Vysoká je skoro osm metrů

Řidič záchranné služby, vysokohorský vůdce a ochránce životního prostředí o svém splněném snu říká: „Naše planeta si zaslouží lepší budoucnost a my jí dokážeme vytvořit. Věřím, že náš projekt inspiruje vědce a odborníky k novým technologiím příjemnějším pro Zemi. Chci ukázat, že i nemožné věci se dějí,“ tvrdí Domjan.

 

Ten si na cestu kolem světa vezme námořnickou legendu s mnohaletými zkušenostmi - Francouze Gerarda d´Abovilla. Muže, který v roce 1980 poprvé přeplaval Atlantský oceán

Dlouhá cesta

Vzhledem k tomu, že SolarPlanet nemůže jet rychlosti vyšší než je patnáct uzlů (asi osmadvacet kilometrů v hodině), cesta bude trvat asi sto čtyřicet dní.

  Cesta kolem světa bude trvat asi sto čtyřicet dní a posádka se zastaví ve větších městech

Raphaël Domjan: „Chci ukázat, že i nemožné věci se dějí“

 

 

Podle plánů by loď měla mít jedno mezipřistání podél rovníku, kde je velké množství slunečního světla. Zvládnout musí bezmála čtyřicet tisíc kilometrů. Loď se přitom poplaví přes Atlantský oceán, Panamský průplav, Tichý oceán, Indický oceán a Suezský průplav, přes který se vrátí zpět do Středozemního moře.

Ekologický sen

 Netradiční projekt se začal v hlavě jeho iniciátora Domjana rodit už v osmdesátých letech, kdy dobrodruh začal plánovat cestu kolem světa za využití minimálního množství energie. Nejprve plánoval zemi procestovat s obojživelným ultralehkým letadlem.

 

 

 

 Dvojice, která si splnila sny- Raphaël Domjan a Gerardad´Abovill se svou lodí

Jeho nápad s lodí na solární pohon přišel až v roce 2004, kdy začíná hledat stejné nadšence pro alternativní zdroje energií. O čtyři roky později má už díky sponzorům dostatek peněz na to, aby svůj sen mohl proměnit ve skutečnost. Momentálně na tomto projektu spolupracuje asi stovka lidí, další desítky jej podporují. Mezi nimi je dokonce i pravnuk spisovatele Julese Verna, Jean Verne.