Černá Hora – pro jachting jako stvořená


Přestože vlastní Černá Hora jen 293 kilometrů pláží, představuje ideální místo pro plavbu. Vždyť jen loni se zde plavilo 1600 jachet. Jestli chcete vyměnit každoroční chorvatské vody a přístavy, poradíme, kam se vydat u sousedů.

Ještě než se rozhodnete vybrat si ideální místo pro kotvení se svou lodí, musíte se vypravit nejkratší cestou do přístavního kapitanátu v Kotoru, v Baru, v Zelenice u Herceg-Novi nebo v Budvě (pouze v letní turistické sezóně) ohledně vykonání hraniční kontroly a ohlášení příjezdu do černohorských vod (prijava dolaska). V kapitanátu se přihlásíte i s posádkou a dostanete zde i vinětu. Zpravidla v černohorských vodách zaplatíte za týden brouzdání okolo 40 Euro. Delší plavby pak stojí dvakrát tolik.

 
černá hora

Kde zakotvit?

Černé Hoře si můžete vybrat z 1500 stání pro jachty. V budoucnu by jich mělo být až 6000. Navíc vláda země slibuje veškeré mariny opravit a zrekonstruovat. Kam se však můžete vydat nyní?
  • Marina Herceg-Novi (Herceg-Novi) - přístav pro jachty,
  • Marina Kotor (Kotor) - přístav pro jachty a maegajachty s Yachting Clubem (www.bcm-kotorportagent.com),
  • Prčanj (Prčanj v boce Kotorské) - přístav pro jachty,
  • Porto Montenegro Tivat (Tivat) - přístav pro jachty a megajachty www.portomontenegro.com),
  • Marina Budva (Budva) - přístav pro jachty (www.marinabudva.com),
  • Marina Bar (Bar) - přístav pro jachty a megajachty s opravárenským servisem a technickou kontrolou (www.marinabar.org).
Potřebám jachtařů, především jako vyvazovací přístaviště slouží dále: Lučica v Meljine u Herceg-Novi, Marina Kaliman v Tivatu, přístaviště v Risanu v boce Kotorské.
 Během svého pobytu v Černé Hoře se kdykoliv můžete obrátit na odborníky z námořní dopravy. Telefonní kontakty, neustále aktualizovanou předpověď počasí a další podrobnosti, které se vám na cestách mohou hodit, najdete na www.pomorstvo.me.

Na co pozor

Počasí je nevyzpytatelné kdekoliv na světě. V Černé Hoře by vás nemělo nic překvapit, ale i tady se může stát, že narazíte na nečekané mořské proudy nebo silné větry. Nejrychlejší jsou mořské proudy mezi bokou Kotorskou a ostrovem Vis, které proudí rychlostí až 13 km za den. Nejpomalejší jsou proudy směrem na sever, v chorvatské části Jadranu. Nejrychlejší proudění je v zimě díky jižním větrům, Nejpomalejší jsou jesenní proudy.
O větrech, které řádí v Jadranu, jsme vás už  informovali. Bura vane ze severovýchodu, hlavně v pozdějších podzimních měsících. Je to studený nárazový vítr, který způsobuje vysoké vlnobití.  Jugo je nejčastější na podzim, během zimy a jara přináší déšť. Na pevnině není tento vítr silný, na moři ale vytváří až 6 m vysoké vlny. Mistrál je vítr přicházející ze západní a z jihozápadní strany, teda z moře. Je to příjemný svěží vítr, který přináší osvěžení během letních pálav v nejteplejších hodinách. Díky němu jsou pálavy na černohorském pobřeží dobře snesitelné. Vane nejčastěji od konce jara a v létě, kdy vane každý den. Foukat začíná mezi 14 a 15 hodinou, je to denní vítr. Významný je i pro milovníky vodních sportů, jako windsurfing a jachting, které je možné díky němu vykonávat. Nevera je vítr s krátkými prudkými bouřkami, který nemá stálý směr a přináší vítané ochlazení. Je silný, ale trvá krátko.

 Co určitě vyzkoušet

Pokud budete mít příležitost, nenechte si ujít rybolov. Lovit můžete z pobřeží nebo přímo z vaší jachty. Podle toho, jaká ryba se loví, používá se příslušná technika. Úlovky většinou předčí očekávání. Loví se tzv. bílé i modré ryby. Bílé ryby jsou ty, které žijí při zdejším pobřeží trvale, většinou při dně. Modré jsou ryby, které migrují a při černohorském pobřeží se objevují jen v určitých obdobích. Možný je i podmořský rybolov, a to bez dýchacích přístrojů, při němž jsou dovoleny harpuny a vodní pušky.
Pamatujte však, že k rybolovu je zapotřebí rybářský lístek - povolení, pro podmořský rybolov a pro Big Game Fishing je zapotřebí zvláštní povolení a poplatky jsou vyšší. Specialitou na ostrově Ada Bojana je pak také muškaření. Mořské muškaření se stává v Evropě stále populárnější. Údajně nikde v Evropě nejsou bohatší úlovky trofejných ryb touto technikou než právě zde, na nejjižnějším výběžku černohorské pevniny.