Panenské ostrovy, exotika na dosah


Pomýšlíte-li na slunce nad hlavou, širé obzory v dáli a věčně zelené ostrovy, pak by vašemu oku neměly uniknout karibské Panenské ostrovy.

Za sluncem a za teplem se můžete vydat do jedněch z nejteplejších vod, domovu Golfského proudu, Karibiku. Karibik je pro nás jistě velmi exotická oblast a cesta tam je pro většinu našich lidí nepředstavitelná. Co nám ovšem tato krásná oblast nabízí? Podívejme se na možné místo, kam se můžete vydat.

 
Vaším cílem bude zřejmě součást „malého měsíce“. To je oblast vnitřního Karibiku. Pokud se rozhodnete pro tuto trasu, můžete navštívit vyhlášené destinace – Saint Martin, Panenské ostrovy, Haiti nebo Kajmanské ostrovy. Všechna tato místa jsou pro Čechy z televize a dalších médii dobře známá. Pojďme si tedy představit Panenské ostrovy v jejich plné kráse. Důvody jsou jasné: dostupnost, vstřícnost, široký výběr aktivit.
 
Krom toho, že jsou daňovým rájem, jsou naprostou ukázkou exotiky. Průměrná teplota tu je kolem 30 stupňů celsia, ale ranní minima jsou jen kolem 21 stupňů. Snad jedinou vadou na kráse tohoto místa jsou občasné hurikány. Nicméně, toto místo je místem, kde se dá velmi dobře sehnat loď k pronájmu. Kolem půl milionu Američanů navštěvuje tyto kouty Země právě na lodích a místní turistický ruch je tomu přizpůsoben. Situace je až tak daleko, že vás ubytování na lodi může přijít levnější, než ubytovaní na souši. Za návštěvu stojí ovšem i vnitrozemí ostrovů, kde můžete navštívit vyhlášenou písečnou pláž Barths, pro potápění je velmi vhodná oblast poblíž Anegady, kde je korálový útes. A pokud zatoužíte po nočním životě, může navštívit některý z barů na Jost Van Dyke.
 
Pronájem vlastní lodi
Jednou z možností, jak poznat krásy Karibiku a Panenským ostrovů je právě možnost pronájmu místních lodí. Co je velmi příjemné (a na evropské podmínky ne zcela typické), tak lodě se tu dají půjčovat i na jednotlivé dny (není tedy třeba celý týden). Ceny pronájmu lodí jsou zde dražší – jsou to námořní jachty a také je zde „turistická“ přirážka. Nejvíce zde zaplatíte za lodě asi kolem Nového roku. To se cena jednotrupého plavidla může pohodlně vyškrábat až na 900 EUR za noc (velmi často plavidla Harmony), ale naštěstí se dají sehnat i plavidla za 400 EUR (většinou od společnosti Oceanis).
Jednotrupé motorové lodě se zde dají sehnat v průměru za 550 EUR za noc, nejlevnější pak kolem 460 EUR. V nabídce naleznete například Dufoury a Harmony. V současné době velmi oblíbenou třídou lodí jsou jistě katamarány. Na Ostrovech jich seženete nejvíce druhů od Lagoon 400 k Catana 50 OC. Výběr lodí této třídy je skutečně široký. Ceny půjčovného se odvíjí od typu katamarán, který si půjčíte, ale v době opět kolem Nového roku se nejdražší verze lodí půjčují i za 2000 EUR na noc, ty levnější pak kolem 800 EUR. Mimo sezónu pak seženete katamarány k pronájmu od 300 EUR za noc po asi 700 EUR. Rozhodně má tedy smysl naplánovat, co vlastně budete dělat a kdy budete loď skutečně potřebovat pro plavbu. Kauce se pohybují od 3000 EUR do asi 10.000 EUR podle lodě.
 
Plavba s vlastním kapitánem
I zde existuje možnost najmout si větší plavidlo s vlastním kapitánem, kterého si buď přivezte z České republiky, nebo vyberete někoho ze zdejších. Pro lepší spolupráci a menší náročnost na domluvu je asi lepší zvolit našeho kapitána, který bude na vás mluvit česky. S vlastní lodí se pak můžete vydat většinou po „malém měsíci“, na opuštění „karibských vod“ potřebujete potom zvláštní povolení pronajímatele (někteří ho mají automaticky dané ve smlouvě, někteří ovšem ne, na to pozor). Pokud se rozhodne opustit „karibské vody“, bude vaším cílem pravděpodobně „velký měsíc“, kdy přes Panamu dojedete až do Spojených států amerických, obvykle do Los Angeles.
 
Lístek
Nejjednodušší variantou, pokud nechcete nic zařizovat, ale přesto se chcete vydat na moře je jednoduchá možnost koupit si „lodní lístek“ na některou z převozních či výletních lodí a navštívit tak další místa v Karibiku. Velmi oblíbené jsou výlety na Santa Lucia, Guadeloupe či San Juan v Portoriku. Ceny za lodní lístky se pohybují od 500 EUR.