Lední jachty: MČR 2012


O uplynulém víkendu se konalo MČR ledních jachet třídy DN. Závod se konal na Nových Mlýnech. I přesto, že se celá ČR potýkala s přívaly sněhu, tak na Nových Mlýnech nesněžilo. Naopak zde pršelo a díky oblevě z ledu zmizely i poslední zbytky sněhu. Závodu se zúčastnilo rekordních 25 lodí z ČR, Maďarska a Rakouska.


Lední jachty na Nových Mlýnech

První start byl naplánován na sobotu 11:00. Síla ledu byla cca 30cm, ale ledová plocha nebyla ideální. V oblasti kde jsme závodili, bylo několik míst, kde nebyl vůbec žádný led a ledovou plochu protínaly velké praskliny. Chvíli trvalo, než se nám podařilo postavit a zabezpečit optimální trať, a proto byl start posunut na 12:30. Nutno podotknout, že jednomu z jezdců se v tréningu podařilo "najít" jednu z děr, proto jsme se při přípravě snažili, aby se tato nepříjemnost v závodě již neopakovala.

V sobotu se nám za slábnoucího větru podařilo odstartovat pouze jednu rozjížďku, která byla následně zrušena. Poté vítr utichl už úplně a tento den se již nerozfoukal. Odebrali jsme se tedy do blízkého penzionu na společnou večeři, při které znovu vyvstala myšlenka pořádat každoročně Středoevropský pohár Císaře pána Franty Pepi jedničky:) Všichni jsme se shodli na tom, že je to skvělý nápad, tak snad příští rok pojedeme jeho první ročník. Uvidíme:)

Na neděli byla větrná předpověď mnohem příznivější než na sobotu. Předpověď se vyplnila a za středního větru cca 3-6 m/s se podařilo odjet 6 perfektních rozjížďek. Nejlépe si s místními podmínkami poradil Peter Hamrák M-53 z Maďarska a stal se tak mezinárodním mistrem ČR pro rok 2012. Následován byl by Martinem Hegyi M-50 také z Maďarska a na třetím místě skončil v celkovém pořadí Martin Vacula CZ-92. V českém pořadí skončil na 1. místě opět Martin Vacula a stal se tak Mistrem ČR pro rok 2012 (už zase:)). Na druhém místě skončil Vladislav Ptašnik CZ 112 a na třetím místě se umístil Libor Vacula CZ 97.

MČR Nové Mlýny 2012

Mistrovství to bylo krásné s rekordním počtem lodí a troufám si říct, že za poslední roky to byl jeden z nejlepších závodů ledních jachet pořádaných v ČR. Doufejme, že takových závodů bude přibývat. Chtěl bych zde také poděkovat za skvělou práci oběma rozhodčím Romanu Švarcovi a Romanu ,,Kožichu,, Houdkovi, kteří se postarali o to, že závod krásně odsýpal bez zbytečných prostojů. Díky:)

Taky bych chtěl poděkovat Kamilovi Kotkovi, který upravil počítadlo tak, že respektuje pravidla IDNIYRA takže kompletní výsledky MČR najdete na webu yachting.cz.

O nadcházejícím víkendu se koná Mistrovství Rakouska, tak počítám s tím že většina špičky závodního pole zamíří na Ossiacher see, pokud ne a podmínky to dovolí, uspořádali bychom v ČR další pohárové závody.

text: Josef Mareček, foto: Tomáš Šváb