Postavili repliku lodi z 18. století. Teď bude brázdit oceánem


Když v lednu minulého roku parta nadšenců položila v egyptském Suezu kýl repliky lodě z 18.století, nikdo nevěřil, že svůj sen dovedou do konce. Dnes je loď s názvem La Grace téměř připravena plnit své úkoly. Bude učit budoucí námořníky, jak si zamilovat širý oceán.

Vlastní stavba probíhala v posledních měsících v profesionální egyptské loděnici, kde staví dřevěné lodě prakticky stejnými postupy jako v 18. století. Místo elektrického hoblíku tu člověk může vidět třeba klasickou teslici. Výsledná loď bude tedy v maximální možné míře odpovídat svému historickému vzoru. Jméno La Grace (Půvabná) nebylo vybráno náhodou. Právě tak se totiž jmenovala plachetnice prvního českého námořníka Augustina Heřmana.

 

Začátky stavby nebyly jednoduché.
Ten nejprve ve službách holandské Západoindické společnosti přeplul několikrát Atlantik. Po osamostatnění se usadil v dnešním New Yorku. Zde koupil korzárskou loď La Grace a přepadal s ní španělské obchodní lodi v Karibiku. Později se stal se největším vývozcem indiga a tabáku v Americe, získal veliké panství v Marylandu a byl povýšen do šlechtického stavu. La Grace ovšem nebude jen největší českou plachetnicí, ale pravděpodobně také největším českým válečným plavidlem. Jako správná korzárská loď bude totiž vybavena funkčními replikami historických děl.
Ačkoliv je La Grace koncipovaná tak, aby ani admirál Nelson na první pohled nepostřehl nějakou historickou nesrovnalost, uvnitř bude vybavena veškerou moderní elektronikou, bezpečnostními systémy a zařízením, které jí umožní bezpečnou plavbu a posádce příjemně strávené okamžiky odpočinku nebo výuky.
Stavitelé, námořníci a milovníci moře, kteří se do stavby netradiční lodě pustili, chtějí na svou palubu přilákat co nejvíce mladých lidí, především vysokoškoláků. Těm chtějí ukázat, jak dobrodružná může být výprava na lodi. Organizátoři také slibují, že život na lodi bude probíhat formou iluze jako byste se právě nalodili na historickou loď. Od oblečení přes vybranou stravu až po běžný denní režim. Právě proto už nyní funguje rezervační systém, kde si lidé mohou vybrat plavbu na míru. Posádka má už totiž dokončenu takeláž, loď by tak během příštích měsíců mohla konečně vyplout.