Hallberg-Rassy 352: Vítězí díky WC (1. díl)


Koupelna na lodi Hallberg-Rassy 352 je vytvořena v třídě jí vlastní - a navíc jsme zjistili, je v této schopné jachtě ještě hodně dalšího k obdivování.

Žijeme v době na jedno použití, kdy lidé za stoličku, která jim vydrží dva roky, radši zaplatí pětistovku, než by raději utratili tisícikorunu za stoličku, co vydrží navěky. Naštěstí Hallberg-Rassy 352 nepatří k linii laciných, i když atraktivních jacht. Jen se podívejme na její příslušenství: porcelánové umyvadlo je dost velké na to, abyste v něm vykoupali miminko a záchodová mísa je tak vysoká, že si na ni pohodlně sednete. To jsou jen malé příklady kvalitních materiálů a promyšleného designu, díky kterému se loď stává výjimečnou.

Samozřejmě, že to nebyla koupelna, co udělalo z 352 nejpopulárnější loď, kterou kdy Hallberg-Rassy vyrobil. Její skvělý vzhled a výborná plavbyschopnost vedly k tomu, že během 14leté historie firmy, která se začala psát v roce 1978, bylo vyrobeno více než 800 trupů. Dlouhý kýl a kormidlo zavěšené vzadu jejím plachtám umožňovaly vzdorovat a nízko zastřešené podpalubí jí dává elegantní vzhled.

Hallber-Rassy má zaslouženou reputaci pro kvalitně stavěné jachty, které vydrží. Když se porozhlédneme po Dorothy-Lee, 25 roků starém příkladě vlastněném Duncanem Wellsem, je jasné, že kvalitní materiály a vysoká řemeslná kvalita vydrží zkoušku časem. Stolařské řemeslo je provedené prvotřídně a skříňky jsou opatřené robustním kováním.

Tyto kompaktní, mohutné jachty brázdily mořem široko daleko řízené z bezpečí jejich centrálního kokpitu. Kvalita řemeslného zpracování potvrzuje, že dokonce i ty nejstarší jachty jsou stále schopné dobrodružství na otevřeném moři.

Salon pro 8 lidí

Sedačka do tvaru L na levoboku a rovná sedačka na pravoboku poskytují dostatek místa na sezení a dají se upravit do 2metrových lůžek. Zadní opěradla sedaček se vyzdvihnou, aby vytvořily závěsná lůžka. Stůl s dvěma sklopnými křídly je dost velký, aby za ním mohlo sedět 8 členů posádky, kteří se můžou na lodi i pohodlně vyspat. Všude je použitý mahagon, který dodává pocit kvality a tepla. Světlá výška 1,89 m se směrem dopředu a k bokům snižuje.

Interiér lodi Hallberg-Rassy 352

Zapomeňte na umělé hmoty a moderní kov, tady můžete pohladit mahagon. Zdroj: P. Taylor

Navigační prostor

Velký navigační stůl je umístěný na levoboku s přiměřeným prostorem pro nástroje po stranách. Vpředu je od salonu částečně oddělený. Směrem dozadu od navigačního prostoru je pracovní stůl s úložnými skříňkami - užitečné, ale je to místo s nízkou světlou výškou.

Příslušenství: sem budete chodit rádi

Toaleta je vyvýšená na podstavci do rozumné výšky, a spolu s obkladem a porcelánovým umyvadlem je koupelna velmi příjemným místem na... trávení určitého druhu času. Je tam množství skříněk a vytáhnutím kohoutku vzniká sprcha.

Přední kajuta: hlava vzhůru jen ve výklenku

Velkorysá koupelna a skříňky, které jsou otočné k pravoboku, nechaly místo jen pro stísněnou přední kajutu. Lůžka mají po délce 2,05 m, ale je tam prostor pro vzpřímené posazení se s hlavou vzhůru jen ve výklenku. Úložný prostor je na dlouhých policích a pod oběma lůžky.

Zadní kajuta: nic pro zamilované

Průchozí ulička do zadní kajuty byly skutečnou inovací roku 1978, nicméně musíte se shrbit, abyste prošli. Lůžka jsou v nezvyklém uspořádání po levoboku i pravoboku a nejsou zrovna vyhovující pro romanticky naladěné. Světlá výška je jen na sezení a omezený je i úložný prostor, včetně závěsné skříňky. Kabely vedené pod lůžky omezují jejich využití jako dalších úložných prostorů.

Kuchyňka: chytře využitý prostor

Pracovní plocha je maximalizovaná překrytím plotýnek sporáku a stupeň na schůdcích zdvojnásobuje pracovní plochu. Lednička má velmi malý otvor, i když je tam dobrý úložný prostor ve skříňkách a dobře udělané zásuvky. Dvojdřez je otočný směrem dozadu.

V druhém díle testu ve středu 27. 5. zjistíme, jak Hallberg-Rassy 352 obstojí na otevřeném moři.