První pomoc na lodi? Nezapomeňte na lékárničku


Plánujete plavbu do oblasti, kde není lékařská péče na takové úrovni jako u nás? Vězte, že v takových lokalitách se vám bude správně vybavená lékarnička hodit.

Pokud chcete na svých cestách předcházet nebezpečím, je lékárnička základním předpokladem k tomu, aby se nikomu nic vážného nestalo. Jestliže nevíte, zda je na vaši konkrétní cestě potřeba lékárničku mít, držte se hesla: pokud nejedu do Evropy, je vždy lepší se připravit.

 

Kde začít?

Pro první konzultaci ohledně toho, co by měla lékárnička obsahovat, rozhodně můžete oslovit svého praktického lékaře. Ten vám poradí, co konkrétního by nemělo chybět pro vaši destinaci. Poradí vám, kde léky i další zdravotnické potřeby sehnat, popřípadě vás může nasměrovat na odborníky z řad cestovní medicíny.
Ideální také je, pokud se s lékařem rovnou domluvíte na případné spolupráci v nouzi. Pokud bude znát plány vaší cesty i destinaci, bude vám moci poradit i na velkou vzdálenost, dostanete-li se do nesnází.

 

Čím lékárničku naplnit

Sami dobře víte, že lékařskou pomoc potřebujete z různých důvodů a v různých situacích. Ideální proto je, když si při tvorbě lodní lékárničky uděláte systém. Tedy, že ji rozdělíte na tu část, kterou potřebujete skutečně akutně a pak na druhou, která se hodí při dlouhodobé potřebě. Léčivo se vám tak nebude plést a vy se rychle dostanete k tomu, co potřebujete.
Vybavení lékárničky by mělo odpovídat délce, místě pobytu a počtu osob, které se cesty účastní. Na lodi by rozhodně neměly chybět přípravky, které pomohou při úpalu,úžehu, požahání medúzami apod.
Základem je desinfekce. Každá desinfekce by měla plnit stejnou funkci, je však dobré si předem vyzkoušet několik druhů, ze kterých si vyberete tu nejlepší. Například peroxid vodíku je možné použít na důkladné vyčištění zašpiněné rány, čímž zamezíme jejímu zanícení a předejdeme tak případným zdravotním komplikacím. Jodisol je desinfekce obsahující jód, který pomáhá k hojení ran a vytvořený ochranný film je chrání před vnějšími vlivy. Dejte ale pozor na alergie – mnoho lidí je na jód alergických!!! V lékárničce by neměl chybět obvazový materiál, jako je pletené nebo elastické obinadlo, škrtící obinadlo z pryže, sterilní gáza – čtverce různé velikosti, náplasti, trojcípý šátek. Z obvazů postačují dva válečky ve sterilním obalu.
Velmi důležitou součástí lékárničky je alespoň jeden pár sterilních rukavic. Ty využijete v případě, že budete pomáhat neznámému člověku s krvácejícím zraněním. S rukavicemi sami sebe ochráníte před případnými, krví přenosnými chorobami. Nesmí chybět ani nůžky, bez kterých byste si s ustřižením provazu, kusu oblečení, náplasti či něčeho jiného jen těžko poradili.
 
Pinzetu jistě použijete k tahání všudypřítomných klíšťat či nečistot z rány a několik spínacích špendlíků vám pomůže při uchycování obvazů. Vhodná je také velmi skladná resuscitační rouška, která se používá v případě nutnosti umělého dýchání u cizích osob. Posledními z pomocníků jsou zásypy na rány, jako třeba Dermatol nebo Traumacel, které pomohou zastavit krvácení u drobných poranění.
 

Sestavte si návody

Je samozřejmé, že ve stresových situacích nebudete vědět, kam dřív „skočit“. Je proto ideální si ještě před vyplutím zopakovat základy první pomoci. Kurzy pořádají různé společnosti (zkuste http://www.kurzprvnipomoc.cz/, http://www.cervenykriz.eu/cz/pp.aspx ).
Do lékárničky si pak umístěte jednoduché návody ve stylu:
Dexamed - alergická reakce těžšího typu (ztráta vědomí, nitkovitý rychlý tep, bledost) spojená se ztrátou vědomí a dýchacími obtížemi
Rectodelt - alergická reakce středního (dechové obtíže vyvolané otokem hrtanu) spojená s dýchacími obtížemi - především u dětí
CaCl2 - alergická reakce lehčího (kopřivka, svědění) a středního typu (dechové obtíže vyvolané otokem hrtanu) - možno i vypít - jako podpůrný lék
MgSO4 - křeče, požahání medůzami
Syntophylin - při dechových obtížích jakéhokoliv původu
Infuzní roztok - u dětí při těžších průjmech při podezření na odvodnění (málo močí)