Solární nabíječky do lodi či jachty


Technologie jdou kupředu! Nevyčerpatelné zdroje energie s velmi výkonnými solárními články a dostatkem místa pro ukládání načerpané energie se nyní vejdou i do vaší tašky! A hodí se i na palubu!

Žijeme v době, kdy na nás ze všech míří tzv. „zelená politika“. Společnost i doba proklamují své zájmy na šetření přírody, proto není žádného divu, že společnosti přichází z tzv. „čistými řešeními energetického problému“. O co v praxi jde? Nejčastěji jde o výrobu energie z čistě přírodních zdrojů a bez zatížení přírody co nejmenšími druhotnými dopady. Mnozí si jistě všimli mohutných větrných elektráren, které se i u nás objevují stále častěji, nebo zase znají velké vodní elektrárny v útrobách našich betonových přehrad.

Největším zdrojem energie je však jisto jistě naše hvězda – Slunce. Výrobci se proto zaměřili i na tuto oblast a výsledkem jsou někdy úsměvné nápady, někdy ovšem velmi užitečné. Když si dnes půjdete koupit kalkulačku, už berete jako samozřejmost její solární panely, které umožní její nabíjení. Nemusíte se tedy starat o výměnu baterek, pokud jim dojde „šťáva“ v ten nejméně vhodný okamžik.

Posledním výkřikem v této oblasti jsou solární nabíječky, využívající sluneční energii, aby mohly dodávat energii i pro větší víceúčelová zařízení, a to včetně složitých a poměrně energetických náročných systémů navigací lodí, ale i pro nepostradatelnou součást dnešní doby – notebooky a laptopy.

Že tomu nevěříte? Voltaic Generator Solar Laptop Charger je první ze solárních nabíječek, umístěných v tašce nebo v brašně na notebooky a laptopy, která je schopna skutečně dlouhodobě krmit počítač energií. A vy si můžete vychutnávat hudbu, videa, hry, nebo komunikovat přes mail partnery, bez nutnosti shánění přípojky na rozvodnou síť! Pochopitelně můžete tuto velmi šikovnou „tašku“ využít i k dalším věcem – nabíjení mobilů, radií atd. Výrobce se holedbá, že brzy přijde doba, kdy přes „taštičku“ bude moci připojit i plotýnky a uvařit si.

K plnému nabití zásobníků bohatě stačí 5 hodin pobytu na sluníčku.

Solární panel, kterým je taška vybavena, vytvoří až 15 wattů zelené energie za použití asi 20% efektivity svých panelů. K plnému nabití zásobníků bohatě stačí 5 hodin pobytu na sluníčku. To by podle údajů výrobce mělo stačit až na 24hodinové využívání počítače. Tato taška je zejména určena pro notebooky a laptopy, proto nikoho jistě nepřekvapí, že již v základním balíčku dostanete zdarma adaptér na připojení počítače s automaticky přednastaveným požadovaným výstupním napětím.

Krom tohoto připojení jsou zde adaptéry na nejběžnější vybavení, vyžadující elektrickou energii, jako jsou přípojky na mobil. Můžete si ovšem zvolit i možnost restrukturalizace pro MagSafe a tedy možnost využít této tašky pro MacBooky. Též je možnost nabíjet přístroje pomoci USB portu.

Samotná taška je pak vyrobena z kvalitního materiálu, jenž je odolný proti vodě a jenž pochopitelně (protože se jedná o produkt, jehož sláva má stát na šetrnosti vůči přírodě) pochází z recyklace. V našem případě z recyklací PET lahví. Celková váha tašky (včetně solárního panelu) je pak něco málo přes 2 kilogramy. Rozměry tašky jsou 43 cm x 31 cm x 9 cm. Cena tohoto vychytaného zařízení se pohybuje asi kolem 500 USD (11 tisíc korun).

Pokud se vám nechce tahat s taškou, pak i pro vás „zelený trh“ připravil užitečnou věcičku. Jedná se o Solio Classic Universal Hybrid Charger (SCUHC). Jak už z názvu vyplývá, zařízení kombinuje možnost získávat a ukládat energii ze slunečních paprsků, ale také z rozvodné sítě. Dá se tedy říci, že jde o malou samodobíjecí baterii. Tento přístroj vám umožní nabít Váš mobilní telefon, iPhone, PDA, nebo poslouchat oblíbenou muziku z MP3 (MP4) přehrávače, a to kdykoliv.

Solární nabíječka

Přístroj je kompaktní a vesměs univerzální. Díky mimořádně velkému výběru různých adapterů se stává SCUHC skutečně pomocníkem pro každého. Plně nabitý SCUHC Vám umožní nabít mobilní telefon až dvakrát, nebo vám věnuje až 15 hodin vaší oblíbené hudby. Rychlost nabíjení je přitom obdobná jako při nabíjení z rozvodné sítě.

 

Jedna hodinka na sluníčku pro Vás znamená 15 minut hovoru, nebo 40 minut poslouchání hudby.

SCUHC je velmi výkonnou vnitřní baterii, do které je možné ukládat energii až po dobu jednoho roku. Systém adaptéru Tip zvyšuje kompatibilitu zařízení, zejména se všemi nástavci, které ovšem nejsou součástí běžné sady. Jedna hodinka na sluníčku pro Vás znamená 15 minut hovoru, nebo 40 minut poslouchání hudby. Výrobce pochopitelně myslel i na možnost nepříznivého počasí, a že ne vždy budete moci zasáhnout, například přístroj schovat. Proto je SCUHC vyroben z velmi odolných materiálů a je odolný i proti povětrnostním vlivům. Cenově se Solio Classic Universal Hybrid Charger pohybuje kolem 100 USD (2 tisíce korun).

Asi nejpraktičtější je solární nabíječka Brunton Charger Solaris 4,5W Flexible. Nemá na rozdíl do svých dříve zmíněných konkurentů některé vymoženosti (zejména řada adaptérů je ve stávající chvíli omezená, ale výrobce uvádí, že bude velmi brzy rozšířena), zato však nabízí praktický úsporný design. Samotné solární panely jsou velmi jemné a velmi výkonné. Solaris je rovněž skladný – prostě jej srolujete a můžete zavěsit na baťoh! Velmi praktické, že? Až dorazíte do cílové destinace, tak zase odepnete, rozrolujete, vyhledáte místo, na nějž jdou sluneční paprsky, a hotovo! Můžete nabíjet! Silnou nevýhodou tohoto zařízení je jeho poměrně vysoká cena – kolem 250 USD (5 tisíc korun). Pokud ale máte potíže se skladováním, jde o nejrozumnější řešení. Firma má navíc v nabídce i modely s větší plochou (a tedy i příkonem).

Solární nabíječka