Těsné souboje katamaránů v srdci Prahy


Na Vltavě mezi Palackého a železničním mostem, v samém srdci hlavního města Prahy, se konal již 4. ročník mezinárodní výstavy Lodě na vodě. V rámci této největší jachtařské události v České republice s pravidelnou návštěvností přes 10 tisíc účastníků, se opět konal závod extrémních katamaránů TORNADO.

Akce byla rozdělena do dvou závodů. První se jel v sobotu dopoledne závod BROKER BUSINESS REGATTA. Zde se představili přední Čeští jachtaři, jako je např. Zdeněk Pavliš, 13-ti násobný mistr republiky na katamaránech, nebo také náš nejznámější oceánský jachtař a držitel 28 medailí z mistrovství ČR – David Křížek. Spolujezdci jim ale tentokrát nebyli jejich standardní kosatníci, ale čelní zástupci velkých společností jako např. Jaroslav Besperát z ČPP, či Petr Hrubý z BROKER CONSULTING.

katamarány v srdci Prahy

Závodilo se za krásného slunečného počasí ve slabším větru. Souboje byly velmi vyrovnané a nebyla nouze o těsné průjezdy v blízkosti břehu, což bylo velmi atraktivní pro tisíce diváků. Absolutním vítězem se stala posádka týmu BROKER CONSULTING 1 – David Křížek a Petr Hrubý. Druhá dojela posádka týmu UNIQA – Zdeněk Pavliš a Zbyněk Veselý a třetí tým ČP INVEST – Ivan Ptáčník a Jan Forejt.

Odpoledne po slavnostním vyhlášení vypluly katamarány opět na vodu a tentokrát již v plně závodních posádkách. Vítr byl celkem slabý a velmi proměnlivý. Nicméně se rozhodcovskému týmu včele s Martinem Souškem podařilo uskutečnit tři rozjížďky. Nejlépe si vedla posádka UNIQA – bratří Pavlišových, která dokázala třikrát zvítězit. Na večer bylo připravené pro všechny účastníky posezení v YC CERE v restauraci Podolka, kde fotografka Martina Barnetová promítala fotografie z průběhu celého dne.

katamarány v srdci Prahy

V neděli se závodníci probudili do zcela odlišných povětrnostních podmínek. Vál střední až silnější poryvový vítr a ze zatažené oblohy se často spouštěl déšť. Rozjížďky tak nabraly na dramatičnosti. Lodě létaly po jednom plováku a jachtaři naplno vyvažovali v trapézech. Ve vysokých rychlostech pak točili v těsné vzdálenosti od obou břehů. Pro návštěvníky to byla unikátní podívaná a poděkování za jejich návštěvu výstavy i v tomto horším počasí. Posádka David Křížek a Zdeněk Adam bojovali na plný výkon, aby získali tři první místa v řadě a tím i celkové vítězství, ale kvůli chybnému obratu ve druhé rozjížďce se jim to nepodařilo a vyhráli jen dvakrát. Celkově tedy zvítězil tým UNIQA - Zdeněk Pavliš a Jiří Pavliš (závodící za PREFU Hubenov), druhý byl tým BROKER CONSULTING 1 – David Křížek a Zdeněk Adam (závodící za CK FISCHER) a třetí tým BROKER CONSULTING 2 – Jan Petrák a František Marek (závodící za ABACUS ELETRIC).

katamarány v srdci Prahy

Zahájení letošní výstavy bylo spojeno s dobročinnou dražbou ve prospěch občanského sdružení Dobrý skutek. V rámci slavnostního večera, konaného na parníku Classic River, byla získána částka 70.192,-Kč! Až k takové výši se vyšplhal celkový výtěžek pro zmíněné sdružení pomáhající těm, kteří se ocitli ve složité životní situaci, díky dražbě jachtařské bundy Davida Křížka, fotoobrazu z jachtařského prostředí katamaránů fotografky Martiny Barnetové, diamantového šperku od Miss ČR 2003 Lucie Křížkové (Váchové) a tenisové rakety Tomáše Berdycha. Získané finanční prostředky poputují v plné výši na pomoc dvojčátkům Šarlotce a Esterce Machalovým, kterým byla diagnostikována svalová atrofie. Jedenáctiměsíční holčičky se ve svém životě neobejdou bez speciálně upraveného zdravotního kočárku a nyní, díky iniciativě organizátorů regaty a výstavy Lodě na vodě a štědrých dražitelů, bude tolik potřebný kočárek jejich.

katamarány v srdci Prahy

Celkově lze tedy hodnotit akci velmi pozitivně. Po odjetých regatách se ještě David Křížek představil na svém jachtařském skifu RS700, který je nyní nově v barvách ČESKÉ SPOŘITELNY PREMIER. Sponzoři, diváci, vystavovatelé i závodníci byli letos nadmíru spokojeni a již nyní se připravují plány pro příští ročník, v jehož čele bude stát opět ředitel závodu a hlavní organizátor Marcel Mourek, kterému patří velké poděkování.

text: tisková zpráva CK FISCHER Sailing Team
foto: Martina Barnetová, Eva Skořepová